Leczenie urazów sportowych - Gabinet Medycyny Sportowej Bielsko-Biała
W naszym gabinecie medycyny sportowej leczymy urazy narządu ruchu tj. złamania, skręcenia, zwichnięcia stawowe i stłuczenia, urazy przeciążeniowe. Przeprowadzamy badania i wydajemy orzeczenia o zdolności do uprawiania danej dyscypliny sportu przez dzieci i młodzieży.
Oprócz tego leczymy wszelkie stany przeciążeniowe narządu ruchu np.
Aby właściwie ocenić rodzaj dysfunkcji przeprowadzamy dokładne, kompleksowe badania narządu ruchu przed przystąpieniem do terapii.
W tym celu wykorzystujemy dostęp do: Rtg, USG, MR. Stosujemy również platformę stabilometryczną Gamma, testy FSM oraz diagnostykę słabego ogniwa wg NEURAC.
Metody leczenia urazów sportowych:
Terapia falą uderzeniową (SWT) to wyjątkowo skuteczna, szybka i niedroga metoda leczenia.
Fala uderzeniowa powoduje przyspieszenie procesów regeneracyjnych w organizmie poprzez stymulacje metabolizmu,
pobudzenie cyrkulacji krwi, zwiększa produkcję kolagenu, zmniejsza napięcie mięśniowe oraz działa p/bólowo poprzez
uwalnianie endorfin.
Terapia falą uderzeniową ma szerokie zastosowanie w wielu schorzeniach narządu ruchu.
Zastosowanie:
ból ścięgien, rzepki, kolano biegacza, łokieć tenisisty, ostroga piętowa, kolano skoczka, zapalenie powięzi podeszwowej stopy, bóle ścięgna Achillesa, bóle barku, zapnienie w obrębie mięśni i tkanek miękkich, punkty spustowe, opóźniony zrost kostny, cellulit.
ZabiegI z zastosowaniem fali uderzeniowej wykonywany w odstępie kilkudniowym (3-7 dni).
» Koszt 1 zabiEgu po konsultacji lekarskiej
60 zł (1 miejsce),
90 zł (2 miejsca).
» Cena zabiegu bez konsultacji lekarskiej wynosi 90 zł
Terapia falą uderzeniową - galeria
Terapia płytkowymi czynnikami wzrostu - (PRP Platelet Rich Plasma)
To skoncentrowana objętość płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. W metodzie tej wykorzystuje się własną krew pacjenta jako stymulator do poprawy funkcji tkanek miękkich jak i tkanek kostnych zwiększających ich potencjał regeneracyjny. Mechanizm jej działania polega na oddzieleniu przez aktywowane trombocyty czynników wzrostu, które są kluczowym składnikiem procesu regeneracji tkanek.
Osocze bogatopłytkowe stosujemy głównie w leczeniu zmian obejmujących tkanki miękkie w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i więzadłowego w tkankach objętych procesem chorobowym.
Leczymy np. uszkodzenia pourazowe ścięgien Achillesa, zapalenie rozścięgna podeszwowego stopy, "łokcieć tenisisty", "kolano skoczka", urazy barku oraz wiele innych zespołów chorobowych. Szczególnie metoda ta sprawdza się w medycynie sportowej, gdzie często dochodzi do urazów mięśniowo - więzadłowych ponieważ jesteśmy w stanie przyspieszyć proces regeneracji tkanek. Jest to całkowicie bezpieczna metoda wyłącznie z użyciem krwi własnej pacjenta bez ryzyka transmisji chorób zakaźnych i reakcji uczuleniowych.
Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego przeprowadzamy w warunkach gabinetu zabiegowego.
W pierwszej fazie pobieramy niewielką ilość krwi żylnej (50ml) do specjalnych probówek, które następnie poddajemy wirowaniu w specjalnej wirówce (ok. 5min).
W ciagu kilku minut następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Odciągamy strzykawką frakcję osocza o wysokim stężęniu płytek krwi zawierających czynniki wzrostu.
Lekarz dodaje specjalnie opatentowany odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czyników wzrostu. W ten sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, które następnie staje się bazą do wykonania zabiegu na określoną okolicę po uprzednim znieczuleniu miejscowym.
Wiskosuplementacja - leczenie zwyrodnienia stawów
Wiskosuplementacja polegaj na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego, który jest głównym składnikiem płynu stawowego. W warunkach fizjologicznych hialuronian (sól kwasu hialuronowego) jest związkiem syntetyzowanym i wydzielanym do płynu stawowego przez komórki błony maziowej. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu. To skuteczna terapia wspomagająca leczenie zwyrodnienia stawów.
W przebiegu choroby zwyrodnieniowej zmniejsza się stężenie kwasu hialuronowego. Dlatego uzupełnia się go poprzez iniekcje stawowe głównie u osób w przedziale 40-60 lat. Wiskosuplementacja powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu stawowego, poprzez odżywienie chrząstki stawowej i warunki biomechanizmu stawu. Iniekcje wykonujemy w odstępach 1-2 tygodni 3-5 razy. Zaletą kwasu hialuronowego jest prawie całkowity brak efektów ubocznych.
Fizykoterapia to część procesu rehabilitacji polegająca na oddziaływaniu na ludzki organizm za pomocą bodźców fizycznych w celu wywołania reakcji leczniczych i regeneracyjnych tkanek.
W ramach leczenia fizykalnego nasz gabinet medycyny sportowej oferuje:
Zabiegi fizykoterapii dobierane są indywidualnie dla pacjenta w zależności od jego stanu zdrowia, przebytych schorzeń i aktualnych dolegliwości. Fizykoterapia ma kluczowe znaczenie we wczesnej interwencji rehabilitacyjnej po urazach i operacjach, jak również stanowi wstęp do dalszego procesu usprawniania z wykorzystaniem m.in ruchu - kinezyterapii.
Terapia manualna to jedna z koncepcji leczenia dysfunkcji narządu ruchu, w szczególności stawów kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa. Kluczowym elementem terapii jest bardzo dokładne badanie diagnostyczne w celu określenia co jest przyczyną dysfunkcji stawu. Fizjoterapeuta używając swoich rąk stosuje specjalne techniki manualne zwane mobilizacjami i manipulacjami.
Efektem końcowym zabiegów jest przywrócenie właściwej biomechaniki stawów (odblokowanie), co prowadzi do:
Terapia manualna to bardzo skuteczna forma rehabilitacji poparta wieloma badaniami naukowymi. Terapią manulaną trudnią się dyplomowani fizjoterapeuci, ponieważ wymaga ona szczegółowej znajomości anatomii, fizjologii oraz biomechaniki. Aktualnie w fizjoterapii obowiązuje kilka koncepcji terapii manualnej, natomiast każda z nich zakłada przywrócenie pełnej funkcjonalności stawów.
Neurac czyli aktywacja nerwowo-mięśniowa to nowoczesne podejście do diagnostyki i leczenia zaburzeń narządu ruchu na miarę XXI wieku. W terapii wykorzystuje się element „zawieszenia” pacjenta na specjalnych mobilnym systemie podwieszek, co pozwala na wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Według teorii NEURAC ból odpowiada za powstawanie zaburzonych wzorców ruchowych i w dłuższej perspektywie powstawianie patologii narządu ruchu.
Prowadzenie terapii i ćwiczeń w warunkach podwieszenia powoduje generowanie przez układ nerwowy prawidłowych wzorców motorycznych poprzez aktywację lokalnych i globalnych grup mięśniowych. W celu zwiększenia stymulacji układu nerwowego podczas wykonywania ćwiczeń metodą NEURAC wykorzystuje się dodatkowo wibracje za pomocą elastycznych linek.
Pacjent będący w podwieszeniu ćwiczy w warunkach „niestabilnego podłoża” i musi angażować liczne grupy mięśniowe odpowiadające za stabilizację ciała w przestrzeni.
Zastosowanie tego czynnika wpływa na trudność ćwiczenia (utrudnienie) i jego stopniowanie w procesie rehabilitacyjnym.
Zalety terapii NEURAC:
Terapia tkanek miękkich polega na specyficznym wykorzystaniu technik podobnych do masażu w celach diagnostycznych i leczenia zaburzeń w obrębie tkanek ludzkiego ciała.
Wśród stosowanych technik można wyróżnić energizację mięśni, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, techniki aktywnego rozluźniania oraz terapię punktów spustowych.
Ta forma terapii jest bardzo skuteczna w leczeniu dysfunkcji narządu ruchu związanymi ze wzmożonym napięciem mięśniowym, przykurczem tkankowym, a w konsekwencji ograniczeniem ruchomości w stawach.
Może być stosowana zarówno w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych, co stanowi uniwersalne i bezpieczne narzędzie pracy dla fizjoterapeuty. Największą korzyścią terapii jest przywrócenie równowagi mięśniowej i funkcjonalności stawów ciała.
Terapia Kinesiology taping to metoda terapeutyczna wspierająca proces samoleczenia organizmu, mająca szerokie zastosowanie w rehabilitacji, odnowie biologicznej i sporcie. Polega na specyficznym aplikowaniu elastycznego plastra o właściwościach ludzkiej skóry, który w zależności od zastosowanej techniki powoduje:
Korzyści wynikające z aplikacji plastra Kinesiology Taping:
Platforma GAMMA to nowoczesne urządzenie do oceny stabilności układu mięśniowo-więzadłowego oraz treningu koordynacji ruchowej i równowagi.
Zalety platformy GAMMA:
Trening motoryczny - funkcjonalny to forma zajęć polegająca na ćwiczeniach w systemie stacyjnych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. W ćwiczeniach często wykorzystuje się niestabilne podłoże, taśmy TRX, bosu, krążki sensomotoryczne, piłki fitball, system REDCORD. Ten rodzaj treningu zdecydowanie podnosi efektywność ćwiczeń ponieważ angażuje do pracy duże grupy mięśniowe równocześnie w różnych częściach ciała.
Trening funkcjonalny to również intensywna forma wzmacniania mięśni głębokich odpowiedzialnych za stabilizację stawów kończyn górnych i dolnych oraz kręgosłupa. Ćwiczenia mogą być ciekawym uzupełnieniem treningu sportowego oraz przygotowywać motorycznie zawodnika do sezonu startowego. Program ćwiczeń może zostać dostosowany pod każdą dyscyplinę sportową i stanowić podstawę prewencji urazów.
Rehabilitację sportową dobieramy pod kątem dyscypliny lub aktywności uprawianej przez Pacjenta.
Terapię rozpoczynamy zaraz po wystąpieniu kontuzji lub przebytej operacji i prowadzimy w zespole składającym się z lekarza oraz fizjoterapeuty.
Korzystamy z nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego oraz stawiamy na terapię indywidualną w oparciu o najnowszą wiedzę z medycyny sportowej. Do naszego gabinetu uczęszczają zarówno sportowcy wyczynowi, jak i osoby aktywnie uprawiające różne dyscypliny sportowe.
W ramach rehabilitacji sportowej leczymy:
Nasz Gabinet Medycyny Sportowej w Bielsku-Białej w ramach ścisłej współpracy zapewnia szybki dostęp do poradni medycyny sportowej oraz lekarzy tej specjalności.